KatalógyKontaktDôležité dokumentyOsobné údaje   PRE PARTNEROV
Hlavná stránka
Newsletter

Fínsko - agrárna študijná cesta

FÍNSKO - Agrárna študijná cesta zameraná na organické farmy a produkty

Fínsko je najsevernejšia krajina so sebestačnosťou vo výrobe potravín. Do roku 1970 zväčša agrárna krajina. Fínske poľnohospodárstvo je stále založené zväčša na malých farmách, i keď v posledných rokoch počet fariem výrazne klesá a rastú kapacity zostávajúcich. V roku 1990 sa začali dotačné programy Fínska zameriavať na ekologické poľnohospodárstvo a dnes sa ekologicky produkuje už na takmer 140.000 ha pôdy.


Deň 1, Viedeň – Helsinki
Odlet z Viedne, prílet na letisko Helsinki-Vantaa Airport
Po prílete a zvítaní sa so sprievodcom (slovensko-fínsky hovoriaci) presun k autobusu, transfer do centra Helsínk.
2 hodinová prehliadka mesta (tlmočenie do SJ).
Počas prehliadky uvidíme: historické centrum, štvrť diplomatov, Námestie senátu, Prezidentský palác, Radnicu, Parlament, Hala Finlandia, Opera.
Ubytovanie v hoteli 
Večera v hoteli 


Deň 2, Helsinki – Imatra (304 km)
Raňajky v hoteli. 
Stretnutie so zástupcom firmy Finfood zodpovedným za marketing organických fínskych produktov – prezentácia a diskusia.
Odchod do Imatra. 
Návšteva organickej farmy v Isnäs – cca 80 km od Helsínk v blízkosti mesta Porvoo. Farma Labby je biodynamická farma zameriavajúca sa na obilniny, výrobu mäsa, chov oviec a pestovanie byliniek. Všetky ich výrobky sa predávajú v ich obchode ako aj cez internet. Prehliadka.
Obed v blízkosti farmy
Po návšteve pokračovanie a presun do Jaala. 
Návšteva vinárskeho závodu Verla, ktorý je producentom stolových vín vyrobených z fínskych bobuľovitých plodov a ovocia. Prehliadka pivníc so sprievodcom a ochutnávka vín.
Presun do Imatra.
Imatra je moderným mestom, ktorého dominantou je jazero Saimaa, rieka Vuoksi a fínsko-ruská hranica. Turistický ruch v Imatre začal už rokom 1772, keď ruská cisárovná Katarína II s jej odvahou prišla obdivovať a pokúsiť sa prejsť cez vodnú masu úzkymi chodníčkami. Riečne prahy vznikli pred 5000 rokmi, keď voda z jazera Saimaa sa prevalila cez brázdu Salpausseklkä vo Vuoksenniske. V dnešnej dobe sú riečne prahy prehradené spoločnosťou Imatran Voima Power. V letných mesiacoch sa tu usporadúvajú rôzne podujatia spojené s hudbou a svetelnou šou počas prúdenia vody v riečnych prahoch.
Ubytovanie v hoteli


Deň 3, Imatra – Punkaharju – Juva – Mikkeli
Raňajky v hoteli.
Odchod z hotela na návštevu Punkaharju – fínske prírodné bohatstvo.
Presun bude trvať cca. 1 1/2 hod. Vodné bohatstvo po oboch stranách cesty vytvára prekrásnu scenériu. V závislosti od počasia – krátka prestávka.
Presun do oblasti Juva, v ktorej sa nachádza množstvo organických fariem a farmárov.
Návšteva farmy so zameraním na produkciu zeleniny.
Po ukončení návštevy sa bude servírovať obed z miestnych organických produktov v blízkosti jazera. 
Technická návšteva – organické mliečne produkty, Juvan luomu. Predstavenie, prehliadka. Miekáreň vyrába jogurty, smotanu, cmar a predáva ich prostredníctvom lokálnych potravín v celej krajine.
Po návšteve presun do Mikkeli.
Zaujímavá návšteva - odevnej ekologickej fabriky/outlet Anne Linnomaa v Mikeli, ktorá získala ocenenie Eco produkt EU.
Ubytovanie v hoteli
 

Deň 4, Mikkeli – Heinola – Lahti – Helsinki
Raňajky v hoteli.
Návšteva farmy HD, Otava Farm patriacej k South – Savo Vocational College, počas predhliadky získate informácie o farmárčení a chove HD vo Fínsku.
Po ukončení návštevy presun smer Lahti do regiónu Häme.
Prvou zástavkou bude mesto Heinola (100 km). Zástavka na obed v Heilan, je to farmársky trh otvorený v máji 2008. Viac ako 100 fínskych farmárov tu predáva svoje produkty. Obed v Café Heila (srdce) – obed pripravený z vysokokvalitných fínskych lokálnych surovín.
Technická návšteva so zameraním na bioenergiu – Tradičná farma so zameraním na pestovanie obilia a ovčiarstvo s vlastnou produkciou bioenergie. Farma bola postavená v roku 2004 a zabezpečuje vykurovanie hl. budovy, stajní pre kone a ďalších budov. Sušička obilia bude napojená na tento systém. Prehliadka a popoludňajšia káva.
Presun do Helsínk cez Lahti
Vo večerných hodinách ubytovanie v hoteli v Helsinkách
voľný večer v Helsinkách


Deň 5, Helsinki – Viedeň
Raňajky a check-out
Po raňajkách voľný čas v Helsinkách a presun na letisko.
Prílet do Viedne, záver študijnej cesty.

Cena na vyžiadanie.
V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať. Radi pre Vás pripravíme cenovú ponuku, prípadne upravíme dĺžku zájazdu podľa Vašich požiadaviek.

   
  Agritours Slovakia, cestovná kancelária, s.r.o.   |   Tel.: +421 (0)45 5361 156, Fax: +421 (0)45 5320 744, E-mail: office@agritours-slovakia.com