KatalógyKontaktDôležité dokumentyOsobné údaje   PRE PARTNEROV
Hlavná stránka
Newsletter

Bulharsko - agrárna študijná cesta 2

Agrárna študijná cesta BulharskoDeň 1: Príchod VARNA
odlet z Budapešti, prílet na letisko Varna
Transfer z letiska do hotela. Večera a prenocovanie.
 

Deň 2: VARNA – SHOUMEN – BYALA – LYSAKOVETS – VELIKO TARNOVO
Raňajky.
Krátky presun do Shoumen.
Návšteva najstaršej a najväčšej inseminačnej spoločnosti v Bulharsku. Stretnutie s miestnymi odborníkmi. Počas návštevy uvidíme rôzne plemená koní: barb, barb “Shagia”, East-Bulgarian (typické bulharské plemeno z roku 1894). Dokonce uvidíme i niektoré plemená poníkov ako aj unikátne muzeum. V blízkosti tiež navštívite farmu s HF dobytkom ako aj s lokálnym plemenom “Grey Iskar” a lokálne plemená oviec.
Individuálny obed.
Dalšia návšteva sa nachádza vo vysoko úrodnej časti Bulharska v údolí rieky Dunaj s pestovaním obilnín (pšenica, kukurica, jačmeň, atď.) ako aj ovocie (hrozno, broskyne, marhule a iné) a zelenina (paprika, paradajka, uhorka a pod.)
Návšteva sa uskutoční v Byala skleníku. Pestovatelia sa zameriavajú najmä na pestovanie uhoriek a papriky.
Stretnutie s miestnymi odborníkmi. Po návšteve si účastníci budú môcť pripraviť z kvalitných surovín pravý bulharský “Shopska salad” a ochutnajú tak miestnu produkciu. 
Po krátkom presune návšteva producenta vína v malom mestečku Lyaskovets. 
Návšteva vinice a vinárne. Spoločnosť vyrába vína odrôd typických pre daný region ako aj šumivé vína a brandy. Na záver prehliadky degustácia.
Transfer do Veliko Tarnovo. Ubytovanie. Spoločná večera. Prenocovanie.
 

Deň 3: VELIKO TARNOVO –  HISSARYA – STAROSEL – PLOVDIV
Raňajky.
Krátka prehliadka mestečka s množstvom kostolov, palácov, veží a hradných múrov - Veliko Tarnovo – bývalé hl. mesto bulharského kráľovstva, situovaného na brehoch rieky Jantra.
Presun na juh cez krásnu oblasti horského priesmyku Shipka. Voľno na individuálny obed.
Popoludní nasledovné možnosti technických návštev (výber 1 návštevy):
1. Návšteva Skoleleva, kde už po stáročia tradične vyrábajú ružový olej. Ruže tohto druhu rastú len v Bulharsku a len v tejto lokalite. Prechádzka v parku ruží, predstavenie technológie výroby ružového oleja.
2. Návšteva sadu v blízkosti Dryanovo. Spoločnosť sa zameriava na produkciu ovocia – slivky (36 ha, 9 ha 4-ročných stromov, 4 ha 3-ročných stromov, 10 ha 2-ročných stromov a zvyšok – nové stromy) a jablká. Prehliadka a diskusia s managementom.
3. Návšteva mliekárne v blízkosti Karlovo. Mliekáreń úspešne kombinuje bulharskú tradíciu s modernými technológiami. Vyrábajú jogurty, syry, maslo, tvaroh a iné. Mlieko je nakupované len od Bio farmárov. Stretnutie s managementom a degustácia produktov.
Vstup priamo do produkčnej haly nebude z dôvodov hyg. noriem platných v Bulharsku možný.
Presun na ďalšiu návštevu družstva “Hissar-Agra”. Pestuje sa tu ovocie (slivky a čerešne) a zelenina (paprika). Stretnutie s managementom a diskusia.
Presun do vínneho komplexu v dedinke Starosel. Vináreň spracováva hrozno z celého blízkeho okolia. Po návšteve celého komplexu degustácia vína na záver v prekrásnej degustačnej sále.
Večerný transfer do Plovdivu, večera, prenocovanie.


Deň 4: PLOVDIV – PARVOMAY – NESSEBAR
Raňajky. 
Prechádzka po starom Plovdive, uvidíte antický rímsky štadión, mestské hradby a pod.
Presun do Parvomay, kde navštívite spoločnosť “Lendor”. Spolu s majiteľom si skupina prezrie otvorené polia s paprikou, paradajkami, uhorkami, šalátom a melónmi.
Presun k Čiernemu moru.
Po ceste voľný čas na obed.
Príchod do Nessebar. Spoločná večera a prenocovanie. 
 

Deň 5: NESSEBAR
Raňajky, celodenný pobyt pri mori. Večera.
 

Deň 6: NESSEBAR – KAMCHIA – VARNA
Raňajky.
Prehliadka Unesco mesta Nessebar.
Mesto má nádhernú polohu, nachádza sa na malom ostrovo prepojenom s pevninou len 10 m dlhým a 300 m širokým pásom zeme. Medzi IV. a XII. storočím posielal byzantský cisár hanebných poddaných na tento ostrov. Oni a ich potomkovia tu vybudovali mesto s takmer 40 kostolmi (1 kostol na rodinu). K dnešnému dňu je zachovaných 10 kostolov a mesto patrí k pamiatkam UNESCO.
Odchod k ústiu rieky Kamchia približne 30 km od Varny pri hustom lese s popínavým brečtanom okolo stromov, konárov nakláňajúcimi sa nad riekou pripomínajúcich ozajstnú tropickú džunglu.
Výlet loďou po rieke. Počas výletu na lodi po rieke Kamchia si môžete vychutnať pohľad na kvetnúce lekná, iskerníky a ostatné bohaté rastinstvo popri rieke.
Skupine sa pri úplnom ústí rieky naskytne krásny pohľad na piesočnaté pobrežie a a niekoľko piesočných dún. Pre maximálny zážitok kapitán lode pripláva loďou až do mora. Po výlete na lodi odchod do mesta Varna.
Transfer do Varny.
V prípade záujmu a dostatku času pešia prehliadka mesta Varna – hlavného morského mesta Bulharska.
Večera. Prenocovanie.
 

Deň 7: Odlet
Transfer na letisko. Odlet.
Prílet na letisko Budapešť. Záver cesty.Cena na vyžiadanie.
V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať. Radi pre Vás pripravíme cenovú ponuku, prípadne upravíme dĺžku zájazdu podľa Vašich požiadaviek.

   
  Agritours Slovakia, cestovná kancelária, s.r.o.   |   Tel.: +421 (0)45 5361 156, Fax: +421 (0)45 5320 744, E-mail: office@agritours-slovakia.com